DEPREM HABERLERİKAHRAMANMARAŞ DEPREMİ (2023)YIKICI DEPREM

HATAY ANTAKYA HABİBİ NECCAR CAMİNDEN DEVRİ ALEM TV VE GEBZE GAZETESİ CANLI YAYIN YAPIYOR

https://fb.watch/iMkIP_AjdY/?mibextid=qC1gEa

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremin üstünden günler geçmesine rağmen Hatay Antakya da Habibi Neccar camisinin bulunduğu bölgeden www.devrialem.tv ve www.gebzegazetesi.com an itibari ile 18 Şubat 2023 tarihinde canlı yayında

HATAY DEFNE İLÇESİNDEN CANLI YAYIN

https://fb.watch/iMm1dHhb6l/?mibextid=qC1gEa

HATAY TARİHİ YOK OLDU

Kahramanmaraş depremi, Hatay’ın Antakya ilçesindeki tarihi dokuyu da yerle bir etti. Türkiye’nin ilk camisi olan Habib-i Neccar Camii de deprem sonrası yıkıldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen binlerce kişinin ölümü, on binlerce kişinin yaralanmasına neden olan depremler, evlerin yanı sıra çok sayıda tarihi yapıya da zarar verdi. Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından birçok vatandaşın ziyarete geldiği Hatay’ın Antakya ilçesindeki tarihi yapılarda ciddi hasar aldı. Bu yapılardan, 1938 yılında inşa edilen Hatay Devleti Meclisi, 18’inci yüzyılda yapılan Antakya Ulu Camii ve 7’inci yüzyılda inşa edilen Türkiye’nin ilk camisi olan Habib-i Neccar Cami deprem sonrasında yerle bir oldu. Yaşanan depremin ardından binaların yanı sıra Antakya’nın tarihi dokusu da ciddi derecede hasar aldı.

295 SAAT SONRA CANLI ÇIKARILDI

Arama- kurtarma çalışmalarının devam ettiği Hatay’da depremin 296. saatinde yeni mucize yaşandı. Antakya’da Kanatlı Mahallesi Türkmenbaşı Caddesi Kanatlı apartmanında arama kurtarma çalışmaları yapan ekipler, termal kamera ve hassas dinleme cihazlarıyla yaptıkları incelemede ses tespit etti. Aralarında Kırgız arama kurtarma ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda ekip, enkazda yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Ekipler depremin 296. saatinde 1 çocuk, 1 kadın ve 1 erkeği enkazdan canlı olarak çıkarttı. Kurtarılanlar, ilk müdahalelerin ardından hastaneye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir