Haberler

Üniversitelerin Afet Araştırma ve Uygulama Merkezleriyle Değerlendirme Toplantısı

AFAD, 39 üniversitenin 42 Afet ve Acil Durum Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi ile Ankara Gölbaşı’nda değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda, 2021 Afet Eğitim Yılı ve gelecekte üniversitelerin ilgili merkezleriyle yapılabilecekler ele alındı. İstişarelerin yapıldığı toplantının açılışında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer birer konuşma gerçekleştirdi. Toplantıya, ayrıca İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, rektör ve rektör yardımcıları, merkez müdürleri ve AFAD Daire Başkanları katıldı.

AFAD’nda, 51 milyon kişi hedefini 57 milyon kişiyle geçtiği 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı’nda Eğitim Dairesi Başkanlığı, bu özel yılın ve gelecek çalışmaların üniversitelerin ilgili merkezleri ile istişare edildiği bir toplantı düzenledi. Türkiye’deki 39 üniversiteden 42 Afet ve Acil Durum Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin yer aldığı toplantıda değerlendirme oturumları gerçekleştirildi. Programın açılışında İçişleri Bakanı ve AFAD Başkanı birer konuşma yaptı.

Soylu: “Raflarda Duran Bilgiye Kimsenin İhtiyacı Yoktur ve Hayrı Da Yoktur”

Konuşmasında, “Raflarda duran bilgiye kimsenin ihtiyacı yoktur ve hayrı da yoktur” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ürettiğimiz bilgiyi stratejiye, teknolojiye ve nihayetinde bir anlayışa, yani somut çıktıya dönüştürmemiz lazım. Türkiye’nin bu potansiyeli her daim vardı. Bizim yapmaya çalıştığımız, bu potansiyeli harekete geçirmektir. Ama bugün geldiğimiz seviye itibarıyla bir makası önemli şekilde kapattığımızı düşünüyorum. Son 2 yılda yönettiğimiz afet süreçleri önemli ve ciddi sınavlardı. Acılar yaşadık ama altında ezilmedik” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, “Afet yönetiminde AFAD çatı kurumdur. 27 bin 812 deprem toplanma alanımız, 413 bin gönüllümüz, il risk azaltma planlarımız, afete yönelik dijital altyapılarımız, AYDES adını verdiğimiz afet yönetimi ve karar destek sistemimiz, ARAS adını verdiğimiz afet risk azaltma sistemimiz, TASİP adını verdiğimiz Türkiye afet sonrası iyileştirme planımız, lojistik depolarımız, destek depolarımız, çalışma gruplarımız, koordine olmuş sivil toplum ve kamu kuruluşlarımız, AFAD haricinde akredite edilmiş arama kurtarma ekiplerimiz gibi pek çok bileşenle küresel ölçekte başarılı yönetimi, koordinasyonu yüksek olan bir yönetim ortaya koyuyoruz.” şeklinde konuştu. 

İçişleri Bakanı: “Farkındalığı Güncellemezsek, Yeni Nesillerde Afet Refleksini Oluşturamayız”

Konuşmasının devamında Bakan Soylu, AFAD gibi küresel ölçekte adından söz ettiren ciddi bir kurum oluşturulduğunu vurgulayan Bakan Soylu, “Buraya gerçekten önemli bir personel, teknik ve teknolojik kapasite yatırımı yaptık. Diğer yandan önemli bir stratejik yaklaşım ortaya koyduk. Afetin hem öncesini, hem anını hem de sonrasını planlamaya dönük temel planlar ve bunların altında uygulama planları oluşturduk. Bir yandan da toplumun afet bilincini, refleksini sürekli güncel tutmaya, bunu sürekli yenilemeye ve arttırmaya çalıştık. 1999 depreminin üzerinden 22 yıl geçti. Toplumun önemli bir kesimi, genç neslimiz çok şükür ki bunu yaşamadı. Eğer bu farkındalığı güncellemezsek, yeni nesillerde ihtiyaç duyduğumuz afet refleksini oluşturamayız.” açıklamasında bulundu.

AFAD Başkanı Sezer: “Üniversitelerimizin Merkezleri Bilimsel Bir Zenginlik Sunuyor”

AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer, açılışta yaptığı konuşmada, farklı afet türlerine yönelik çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. Ardından, “Türkiye’de 43 üniversitede 45 araştırma ve uygulama merkezinin bulunuyor, bu da bir zenginliktir. Bu merkezlerimiz ve AFAD, diğer paydaşlarıyla birlikte afetler konusunda zengin bir bilimsel birikime sahiptir. Üniversitelerimizin araştırma, uygulama ve eğitim merkezleri afetler konusunda bilimsel bir zenginlik sunuyor. AFAD olarak çalışmalarımızda üniversitelerimizle sürekli dirsek teması halindeyiz. Deprem Yönetmeliğinin güncellenmesinde üniversitelerle çalışıldı. Üniversitelerimizle afet riskinin azaltılmasına yönelik de çok sayıda çalıştay düzenlendi.” ifadelerini kullandı.

Başkan Vali Sezer: “Türkiye Olarak İklim Değişikliği Kaynaklı Afetlere Hazırlanmaya Mecburuz”

Başkan Vali Sezer, konuşmasının devamında “Ülke olarak Birden çok afetin aynı anda yaşandığı bir coğrafyada bulunuyoruz. İklim değişikliğiyle hortum, fırtına ve orman yangınlarıyla karşı karşıya kalıyoruz.
Türkiye olarak iklim değişikliğine ve bundan kaynaklı aşırı meteorolojik olaylara hazır olma mecburiyeti taşıyoruz. AFAD olarak başta üniversitelerimiz olmak üzere paydaşlarımızla birlikte iklim değişikliğinin zararlarını azaltmak için ulusal ve uluslararası projeler yürütüyoruz.” 
cümlelerini kaydetti.

KAYNAK: https://www.afad.gov.tr/universitelerin-afet-arastirma-ve-uygulama-merkezleriyle-degerlendirme-toplantisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir