Haberler

Avrasya Gazeteciler Derneği ve Gebze Ticaret Odası Depremi Unutmadı!

Bir yaz gecesi. Hava açık, sıcak bunaltıyor. Gece saat 03:02. İzmit körfezi bir anda aydınlandı. Bulunduğumuz bina sallanmaya başladı. Binanın altından korkunç sesler geliyor. Elektrikler kesilmiş, her yer zifiri karanlık. Deprem oluyordu.  

Depremin dehşeti ile yüz yüze gelmiştik. Binadan çıktığımızda sokaklar ana baba günü olmuş, adeta mahşer yerini andırıyordu.  Herkes bir şey söylüyordu, İzmit’in çöktüğünü, Gölcük’ün denize battığını… Radyolar normal yayın yapıyor, haber alamıyorduk. Sabah olup gün ağardığında korkunç deprem gerçeği ile yüz yüze geldik. 

Aradan tam 19 yıl geçti. Deprem gecesi ve sonrası yaşananlar, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve diğer devlet yetkililerinin TV ekranlarındaki çaresizliği, İstanbul’un yanı başındaki Kocaeli ve Gebze’de olanlar, İnsanlarımız enkaz altında can verirken depremden rant vurgunu yapanlar ve daha neler neler… Bütün bunları çoktan unutuverdik. Marmara Depremi’nden ders ve ibret almadık!

***

Depremi hatırlamak, depremden ibret almak ve bir farkındalık oluşturmak adına, 17 Ağustos 2018 tarihinde Marmara Depremi’nin 19. yıldönümü dolayısıyla Avrasya Gazeteciler Derneği ve Gebze Ticaret Odası’nın işbirliğiyle bir dizi etkinlik ve faaliyet düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir