Makaleler

Deprem Gerçeği Ve İzmir Depremi

Deprem gerçeğini bir kez daha hatırladık. İzmir 6.6 depremi ile sallandı. İzmir ve tüm Türkiye’ye geçmiş olsun. Vefat edenlere Allah cc rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. 1999 asrın en büyük felaketi, merkez üssü Gölcük olan Marmara depremini Gebze’de yaşamış birisi olarak depremde yaşadıklarım bir kez daha gözümün önüne geldi. Deprem üzerine araştırmalar yapmış, belgesel çekmiş, deprem felaket ve afetini yaşamış bir gazeteci olarak İzmirlilerinin acısını çok daha iyi anlıyorum.

***

İzmir’de yaşanan 6.6 Deprem Felaketi

Tarihler 30 Ekim 2020, abonesi olduğum Anadolu Ajansı’ndan telefonuma gelen ‘İzmir’de Şiddetli Deprem’ haberi ile sarsıldım.

Televizyon kanalları, normal yayını keserek İzmir depremi ile ilgili son dakika haberleri vermeye başladı.

İlk dikkatimi çeken, İzmir’in hava görüntüsündeki toz bulutları depremde yıkılan binaların bulunduğu bölgeyi gösteriyor, adeta bomba atılmış gibi toz bulutları gök yüzüne doğru yükseliyordu.

***

Anadolu Ajansı’nın deprem haberi ile ilgili yetkililerin açıklaması

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 14.51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini açıkladı.

İzmir’de 6,6 büyüklüğünde deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Devletimizin tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanındayız.

Sağlık Bakanı Koca: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti, 120 vatandaşımız depremden etkilendi.

AFAD’dan İzmir’deki deprem sonrası “hasarlı yapılara girmeyin” uyarısı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Bayraklı’da enkazdan 4 kişi yaralı çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okullarımızla ilgili sıkıntılı bir durum bulunmuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünden deprem paylaşımlarıyla ilgili uyarı.

Aliyev, İzmir depremi dolayısıyla Erdoğan’ı arayarak yardıma hazır olduklarını bildirdi.

Seferihisar’da cadde ve sokaklar su altında kaldı.

AB: Ege’deki deprem sonrası yardıma hazırız.

TJK İzmir’deki depremin ardından Şirinyer Hipodromu’nu halkın kullanımına açtı.

Kuşadası açıklarında 5.1 büyüklüğünde deprem

Enkaz altında kalan Buse 9,5 saat sonra kurtarıldı

Depremin 16,54 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi. Deprem sonrası kent genelinde çok sayıda binada hasar oluştu.

Kentte Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yüksek katlı bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmalar yürütülüyor.

24 kişi hayatını kaybetti

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki depremde vefat edenlerin sayısının 24’e yükseldiğini açıkladı.

AFAD’dan yapılan açıklamada, saat 04.00 itibarıyla depremin ardından 31’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde, 341 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Sağlık Afet Koordinasyon Merkezinden (SAKOM) alınan bilgiye göre, 1’i boğulma nedeniyle olmak üzere 24 vatandaşın depremde hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, İzmir’de 743, Manisa’da 5, Balıkesir’de 2 ve Aydın’da 54 olmak üzere 804 kişinin yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 8’inde çalışmaların tamamlandığı, kalan 9 binada çalışmaların devam ettiği kaydedildi. (Kaynak Anadolu Ajansı)

1999 Depreminde Yaşadıklarım

Deprem gerçeğini bir kez daha hatırladık. Ege Denizi’nde meydana gelen ve İzmir’de yıkımlara neden olan deprem, bizlere bir kez daha 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depremi gerçeğini hatırlattı. On binlerce insanımızın ölüm ve yaralanmasına neden olan Marmara depreminden hiç ders almadık ve unuttuk.

Deprem gecesi ve sonra yaşananlar, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve diğer devlet yetkililerinin TV ekranlarındaki çaresizliği, İstanbul’un yanı başındaki Kocaeli ve Gebze’de olanlar, insanlarımız enkaz altında can verirken depremden rant vurgunu yapanlar daha neler neler…  Bütün bunları çoktan unutuverdik.

Marmara depreminden ders ve ibret alınmadı. Keşke Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’yi depreme hazır hale getirecek mega projeler yaparak, Körfez kıyı şeridindeki kentleşme yükünün bir kısmını Kocaeli’nin Karadeniz sahiline taşıyacak planlamalar yapsaydı.

KOCAELİ’DE ÖNLEM ALINDI MI?

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’dan büyük desteği olan Büyükşehir Başkanı Sayın Tahir Büyükakın İzmit-Kandıra arası başta olmak üzere Derince, Dilovası ve Gebze’nin Karadeniz’e yakın bölgelerine uydu kentler kurarak yapılaşma yükünü dağıtsaydı. Maalesef bu konuda hiçbir şey yapılmadı, tam tersine İzmit merkez başta olmak üzere 20 ve 30 katlı dev gökdelenler yapıldı. İzmit körfezi sahili devasa binalarla doldu. Kocaeli’de ciddi ve kapsamlı bir deprem müzesi yapılabilir, depremden ders ve ibret alınması sağlanır, deprem gerçeğini unutmazdık. Ne yazık ki bir müzemiz ve deprem araştırma merkezimiz yok.

Ben kendi adıma deprem döneminde yayınlanan ulusal ve bölgesel gazeteleri uzun süre toplayıp arşiv yaptım. Depremle ilgili kitap ve belgeseller başta olmak üzere kültür eserlerini toplayıp, İlim Kültür ve Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanemizde araştırmacıların bilgisine sundum.

Kocaeli ve Gebze’de depremle ilgili geniş çaplı önlemler alınmalı…

***

Deprem gerçeği ile ilgili daha önce yazdığım makaleler

http://www.gebzegazetesi.com/m/?id=4084&t=makale

https://www.gazetegebze.com.tr/makale/amp/1377

30 Ekim 2020 İzmir depreminden canlı yayınlar

https://www.facebook.com/107558986022474/posts/3185962521515423/?d=n

https://www.facebook.com/107558986022474/posts/3185963981515277/?d=n

https://www.facebook.com/107558986022474/posts/3185961908182151/?d=n

https://www.facebook.com/567403319/posts/10158697476503320/?d=n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir