Makaleler

Deprem Gerçeğini Bir Kez Daha Yaşadık

Geçmiş olsun Türkiye’m

Deprem bölgesi olan Türkiye bir kez daha depremin acı gerçeği ile sarsıldı .Elazığ ve Malatya depremi yaralarını sarmak için devlet ve milleti olarak birlik ve beraberlik seferberliği başladı arama ve kurtarma ekipleri soğuk havaya rağmen hızla devam ediyor.

Deprem gerçeğini 17 Ağustos Marmara depreminde yaşayan gazeteci ve belgeselci olarak Elazığ ve Malatya’daki deprem gerçeğini çok daha iyi anlıyorum.

ACIMIZ VE ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜK

Dualarımız Elazığ ve Malatya bölgesinde yaşayan depremzedeler için deprem şehitlerine Allah cc rahmet yaralılara başsağlığı diliyorum.

DEPREMİ GERÇEĞİ İLE YAŞAMAK

Kocaeli Gebze bölgesinde 45 yıla yakın gazete ve belgeselcilik yapan birisi olarak birçok ülke ve bölgeyi gezdim, deprem gerçeği ile ilk kez 1992 yılında Erzincan depremini Erzincan’da görüp çöken binalar ve depremin yıkımı beni oldukça etkilemiştim. Daha sonra Burdur bölgesinde yaşanan depreme Gebze belediyesi ile yardım götürmüştük.

17 Ağustos Marmara depremini 7 katlı binanın 7. katında bizzat yaşamış asrın en büyük felaketi deprem gerçeği ile yüzleşmiş ve yaşadıklarımı hiç unutmamış belgeselleştirerek tarihe not düşüp zamana noterlik yapmıştım.

http://www.gebzegazetesi.com/m/?video_id=497

ELAZIĞ SİVRİCE DEPREMİ

Elazığ’ı sivrice merkezli deprem olduğunu ilk duyduğumda 2004 yılında ilk kez Belgesel çekmek üzere Elazığ’a gidip Sivrice ilçesi ve Hazar gölü içindeki batık şehir kalıntılarının görüntüsü beni oldukça etkilemişti. Bölgede daha önce yaşanmış deprem gerçeğini bu batık şehirde görülmekte.

Son olarak Sivrice’ye 5 yıl önce gidip göl sahilindeki belediye sosyal tesislerinde bir toplantıya katılmıştım.

 Hazar gölü ve tarihi Sivrice ilçesi yıkıcı bir depremin merkezi oldu son yapılan resmî açıklamalar da 29 kişi depremde ölürken, 1500’e yakın insanımız yaralandı, 50’ye yakın vatandaşımız enkaz altından sağ kurtuldu.  Her bakımdan başarılı bir arama ve kurtarma gerçekleşti

SİVRİCE DEPREMİ İLE İLGİLİ BİGİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 22, yaralı sayısının 1030 olduğu bildirildi.  Elazığ şehir merkezinde 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmasının devam ettiği bildirildi.  39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1167 arama kurtarma personeli ve 235 aracın bölgeye sevk edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Çalışmalara destek amacıyla 18 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır. AFAD Başkanlığı, bölgeye 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk etmiştir. Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 656 yatak, 1563 ısıtıcı, 2 bin 500 çadır, 193 bin 420 kilogram un ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk etmiştir.”Deprem sonrasında tüm illerin ve birliklerin teyakkuza geçirildiği, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezlerinin (AADYM) aktif hale getirildiği vurgulanan açıklamada, “Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir. ” ifadesi kullanıldı. Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama kurtarma ve sağlık destek çalışmalarının kesintisiz yürütülmesi amacıyla AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun “7 gün 24 saat” çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği belirtildi.

CUMHURBAŞKANI DEPREM BÖLGESİNDE

“Elazığ’da meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen depremde vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması için ilgili kurumlarımız gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Sağlık Bakanlarımızı bölgeye gönderdik. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, çalışmaları yakından takip ettiğimizin bilinmesini istiyorum. Başta AFAD, Kızılay ve Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla milletimizin yanındayız. Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’ın Mustafa Paşa Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“20.55 itibariyle Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem hadiselerinden sonra iki tarafta da çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İlk etapta İçişleri Bakanım, Sağlık Bakanım, gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanım buraya hareket ettiler. Bugün de aynı şekilde Meclis Bakanım, Milli Savunma Bakanım, şahsım ve Aile Bakanım, Ulaştırma Bakanım hep birlikte buradayız.

Çalışmaları AFAD, UMKE, Kızılay, Jandarmamız, askerimiz yürütüyor. Yapılan bu çalışmalarla şu ana kadar çok sayıda insanımızı enkaz altından çıkarmış bulunuyoruz. Ancak tabi ki kader-i ilahi 22 ölümüz var. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Bu arada 1000’i aşkın yaralımız var, bunlar da hastanelerde. Fakat yoğun bakımda olan hasta sayımız çok az. Onlarla ilgili çalışmalarımız da hastanelerde yapılıyor. Kendilerine şifalar diliyorum. Arkadaşlarımız cansiperane buralardan aldıkları ses üzerine gidiyorlar. Bunun yanında teknik cihazlar ve köpeklerle bu çalışmaları sürdürüyorlar. İnşallah sonuna kadarda devam edilecek.

DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMAYALIM

Bir hafta önce Manisa bölgesinde meydana gelen depremle ilgili bu köşede yer alan Deprem gerçeğini unutmayalım başlığı  adı ile kaleme alıp  geniş bir yazı kaleme almıştım.

https://kuran-ikerim.org/meal/diyanet/zilzal-suresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir